Nasze życie to nieustanna podróż – zarówno przed, jak i w głąb siebie. Każdego dnia stajesz przed wyzwaniami, trudnościami lub decyzjami, które musisz podjąć. Kiedy wydaje Ci się, że zadanie jest trudne, szukasz pomysłów, dokonujesz analizy sytuacji, decydujesz się na zbadanie jakiegoś tematu lub… korzystasz ze wsparcia! No właśnie, jakiego? Ten artykuł to odpowiedź na pytanie – czym coaching różni się od psychoterapii?
To luksus dzisiejszych czasów – przestrzeń na to, by nie musieć sobie radzić samemu. Co więcej! Często druga osoba staje się iskrą, bodźcem wyzwalającym Twoją własną energię i pomysłów.
Właśnie tak jest z coachingiem. To proces, w którym coach, poprzez rozmowy, pytania, znane mu/jej narzędzia pozwala Ci dotrzeć do głęboko w Tobie skrywanych zasobów i pokładów siły, a następnie pozwala przekuć je w działanie.
Coach zadaje pytania, skłania do refleksji – „To samo robi psychoterapeuta!” – pomyślisz. Coaching to nie psychoterapia, a coach nie jest psychoterapeutą. I dziś właśnie z tego artykułu dowiesz się, jakie są między nimi różnice.
Coaching a psychoterapia
Coaching i psychoterapia są formami pomocy w osiąganiu celów osobistych i zawodowych. Wydawać by się mogło, że są tym samym, wszak przede wszystkim polegają na rozmowie. Jakie są zatem różnice?
Psychoterapia leczy
Celem psychoterapii jest leczenie problemów i zaburzeń natury psychicznej, analiza przeszłości i jej wpływu na tu i teraz, by móc pewne procesy zostawić za sobą, zrozumieć lęki i przejść z niekomfortowego miejsca do normalności. Jeśli podczas Twojej życiowej podróży w swoim bagażu masz trudne doświadczenia, których należy się pozbyć – zrobisz to za pomocą psychoterapii.
Coaching nie zajmuje się ani diagnozą, ani leczeniem problemów emocjonalnych. Jeśli czujesz, że borykasz się z którymś z takich problemów jak depresja, zaburzenia odżywania, lęki lub traumy – nie wahaj się i szukaj fachowej pomocy u specjalisty.
Co w sytuacji, gdy nie potrzebujesz leczenia, a pragniesz poprawić jakość swojego życia, osiągać cele, spełniać marzenia? Rozwijać się i popychać życie do przodu? Wspinać się na szczyt szybciej?
W tej sytuacji Twój bagaż raczej Ci nie ciąży, ale na pewno możesz wykorzystać zawartość swojego plecaka w lepszy sposób. Coaching pozwala Ci wyciągnąć z niego koszulkę i przerobić ją na praktyczną chustkę na głowę. Dwie duże butelki z wodą zamienia na jedną z filtrem, by móc pić wodę ze strumienia.
Coaching wykorzystuje potencjał
Coaching to proces skupiający się na wydobywaniu. Nie leczy, nie diagnozuje – bazuje na Twoim potencjale i ma na celu wykorzystanie go w celu osiągnięcia sukcesów, poprawienia jakości życia i spełnienia na różnych płaszczyznach.
Mocą coachingu jest założenie, że jesteś wyposażony/wyposażona we wszystkie zasoby, które potrzebne Ci są do zrealizowania marzeń. Trener jedynie pozwala Ci się do nich dostać i wykorzystać ich moc na Twoją korzyść.
Coach nie będzie skupiał się na Twojej przeszłosci – będzie wspólnie z Tobą pobudzać Cię do działania, by w pełni korzystać z Twoich kompetencji. Pomoże Ci zmienić jakość Twojego życia, nabrać odwagi, pewności siebie i umiejętności skutecznego działania.
Coach jest Twoim partnerem
W psychoterapii relacja pacjenta z psychoterapeutą polega na konfrontacji emocji, przeszłości, lęków z wiedzą ekspercką w zakresie zdrowia i dobrostanu psychicznego. Psychoterapeuta przyjmuje pacjenta, decyduje i dobiera metody leczenia np. terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna itp.
W coachingu trener staje się partnerem do rozmowy, zachęcającym do analizy potrzeb, szczerego i otwartego nakreślenia celów. Jako równorzędny rozmówca, kompetentny przyjaciel, pomaga zidentyfikować Twoje mocne strony, by następnie wspólnie z Tobą opracować plan działania.
Coach zna metody i techniki, które otwierają Twój umysł, wyzwalają kreatywność i pozwalają na pracę nad przekonaniami. To wszystko ma na celu otworzenia Cię, dodania motywacji i sił. Zakładamy, że ich pełnia jest w Tobie, niczego Ci nie brakuje, niczego nie musisz naprawiać, możesz się po prostu rozwijać.
Coaching skupia się na przyszłości, szansach i dążeniu do celu
Psychoterapia skupia się na analizie wzorców zachowań, ich przyczynach, źródle problemów, relacjach. Klient w terapii przychodzi z problemem, a terapeuta pomaga przejść przez te trudności.
Proces coachingu to koncentracja na osiąganiu zamierzonych celów, wzrastaniu, rozwoju, wierze we własne możliwości. Startujemy dziś, a naszym celem jest lepsze jutro. Coach motywuje, dmucha w żagle, odkrywa mocne strony swojego klienta i szuka sposobów na ich wykorzystanie.
Jaka jest różnica pomiędzy coachingiem a psychoterapią?
Zarówno coaching, jak i psychoterapia skupiają się na wsparciu – jednak różnią się od siebie zarówno przedmiotem działań, jak i samym charakterem procesu.
W psychoterapii stawia się na długotrwałą pracę nad rozwiązaniem problemów, pozbycie się ciężaru i powrót do stabilnego stanu psychicznego. Jeśli odczuwasz leki, niepokój, trudno jest Ci poradzić sobie psychicznie z problemami – to prawdopodobnie potrzebujesz pomocy terapeutycznej.
Coaching jest metodą pracy nad rozwojem osobistym i zawodowym, w której trener z klientem pracują nad wydobyciem i efektywnym wykorzystaniem zasobów w taki sposób, by poprawić jakość życia, spełniać marzenia, świadomie kreować swoją drogę zawodową.
Jeśli czujesz, że potrzeba Ci mapy, kompasu lub wiatru w żagle – coaching to metoda, która pomoże Ci odnaleźć się na drodze i dziarskim krokiem przemierzać kolejne kilometry.
Emocje w naturze – coaching
W mojej obecności ludzie rozwijają skrzydła, a ja kocham ten proces i jego efekty.
Zaczynałam od pracy z dziećmi z niepełnosprawnością, które motywowałam do działania wierząc w ich możliwości. Czekałam, zamiast z niecierpliwością rozwiązywać wszystkie sprawy za nie.
Kibicuję z całego serca wszystkim swoim klientom. Łączę pracę umysłową z pracą z ciałem (Laban, Lowen, choreoterapia) oraz kontaktem z naturą (przewodnik i instruktor kąpieli leśnych) zapewniając holistyczne i transformujące doświadczenie. Oferuję coaching pogłębiony o aspekty związane z ruchem i naturą, więc jeśli zdecydujesz się na ten proces ze mną, z pewnością otrzymasz ode mnie ćwiczenia, które wesprą Cię w Twojej pracy.
Jeśli interesuje Cię moja oferta coachingowa i chcesz poznać rodzaje coachingu, jakie oferuję, zerknij TUTAJ.