Skip to main content

Każdego dnia od przebudzenia towarzyszą Ci myśli. Te myśli wpływają na Twoje uczucia i zachowania. Jednego dnia oddychasz pełną piersią, wierzysz w siebie i rzucasz pomysłami, innego – towarzyszy Ci strach, niepewność, zaczynasz wątpić we własne możliwości. A gdyby tak poczuć stabilność pomimo różnych zawirowań? Poczucie komfortu, bo wiesz, czego chcesz i co robić, aby to osiągnąć? Zaczynać nowy dzień wiedząc, że przybliży Cię do realizacji marzeń? Jeśli istnieje jedno słowo, które mogłoby opisać proces prowadzący do spokoju i realizacji założonych celów, to właśnie coaching.

Coaching – co to takiego i dla kogo on jest?

Coaching to proces, w którym klient pracuje ze swoim coachem (o tym, kim jest coach, przeczytasz za chwilę) nad wykorzystaniem w pełni swojego osobistego i zawodowego potencjału do realizacji marzeń, planów i celów.

Czego może dotyczyć? Rozwoju osobistego, życiowych zmian, relacji, kariery i rozwoju zawodowego. 

Podczas pracy z trenerem, w atmosferze pełnego zaufania analizujesz swoje potrzeby, nazywasz pragnienia, odkrywasz mocne strony i predyspozycje, określasz, na czym Ci zależy, by następnie wspólnie opracować strategię działania i dojść do celu, ucząc się jednocześnie walki z trudnościami.

Coaching to praca nad nawykami, przekonaniami i pokonywaniem przeszkód. Coach pomaga otworzyć Cię na nową perspektywę, pokazać możliwości i wesprzeć Cię w świadomym rozwiązywaniu problemów. Nie daje gotowych rozwiązań, ale za pomocą skutecznych technik pokazuje Ci różne perspektywy i pomaga Ci w samodzielnym, ale świadomym podjęciu ważnych decyzji i działań. 

Elementem spotkań coachingowych jest wsparcie w zdobyciu odwagi, pewności siebie i pomoc w określeniu celu, na jakim zależy danej osobie, a następnie dobranie odpowiednich metod, narzędzi i sposobów, na ich osiągnięcie. 

Coach jest jak przyjaciel na szlaku prowadzącym na szczyt. Czasem dodaje energii, czasem mówi zwolnij. 

Wyobraź sobie przemierzanie gór bez mapy, oznakowanych szlaków, a także bez wiedzy, co Cię czeka i gdzie tak naprawdę zmierzasz. 

Idziesz przed siebie, czasem w pięknych, czasem również wymagających okolicznościach, ale tak naprawdę nie wiesz, dokąd, choć bardzo chcesz być na szczycie.

Tak często wygląda rozwój osobisty, przebłyski pomysłów, potrzeb, pragnień, przeplatane strachem, niewiedzą i zwątpieniem. 

Coach staje się Twoim przyjacielem i przewodnikiem na szlaku. Kiedy dowie się, gdzie chcesz dojść, pokaże Ci mapę, zaznaczy punkt, w którym się znajdujesz, a następnie wspólnie z Tobą przeanalizuje dalszą drogę i pomoże nakreślić Ci Twoją własną trasę  – uwzględniający Twoje potrzeby, możliwości i Twój potencjał. 

Praca z coachem opiera się na pytaniach, które pobudzają do myślenia, ćwiczeniach, praktykach mindfulness, a także metodach niekonwersacyjnych – pracy z ciałem i obrazem.

Coaching to proces.

To, co jest najważniejsze: coaching to proces, składa się z etapów. Najpierw przychodzi zrozumienie, następnie określenie celów, a później praca nad ich realizacją. Wymaga czasu i zaangażowania, ale efekty, jakie możesz osiągnąć dzięki temu procesowi są (jak wędrówka w górach), warte każdej kropli potu.

Co daje coaching?

  • Wspiera rozwój osobisty, daje siłę do działania, wiarę we własne możliwości i umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami. 
  • Pomaga w realizacji planów i marzeń. Daje zastrzyk energii i motywacji. 
  • Zwiększa efektywność i skuteczność w pracy.
  • Pozwala zdobyć silne kompetencje – zarządzania czasem, zespołem, własną karierą i firmą. 
  • Poprawia jakość relacji – zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. 
  • Dodaje odwagi we wprowadzaniu zmian w życie, a także wspiera w nauce dobrych nawyków i pracy nad przekonaniami. 
  • Poprawia jakość życia. 

Jakie są rodzaje coachingu?

W zależności od życiowej sytuacji każdemu może być potrzebny nieco inny rodzaj coachingu, dlatego warto zastanowić się: 

  • Co jest dla Ciebie teraz ważne? 
  • Z czym masz trudność? 
  • Co chciałbyś/chciałabyś w życiu zmienić?

Jestem coachem, który skupia się na rozwoju osobistym i zawodowym. Wiem, jak trudno jest wprowadzać w życiu zmiany i jak może to być stresujące, dlatego pracuję ze swoimi klientami w 5 głównych obszarach:

Life coaching – pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów, rozwoju potencjału, który w Tobie drzemie i budowaniu życia Twoich marzeń.

Coaching przekonań – to głęboka analiza i identyfikacja przekonań, które Cię blokują oraz zamiana ich na pozytywne myśli, które pozwolą Ci na działanie w zgodzie z Twoimi wartościami i celami. 

Coaching zmiany – przygotowuje Cię i pomaga przejść przez proces zmian w Twoim życiu zarówno osobistym, jak i zawodowym. 

Coaching kariery – to wsparcie w budowaniu i rozwoju ścieżki zawodowej, określanie celów i planu ich realizacji. 

⇨  Coaching własna firma – doprowadzi Cię do osiągnięcia lepszych wyników i wzrostu poziomu zarządzania Twoją firmą. 

Więcej o różnych rodzajach coachingu i korzyściach z nich płynących, przeczytasz TUTAJ. 

Jeśli nie wiesz, który z rodzajów coachingu jest dla Ciebie, umów się ze mną na bezpłatną konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i potrzeby – by dobrać ścieżkę, dzięki której poczujesz wiatr w żaglach. 

Jak przygotować się do coachingu?

Aby przygotować się do sesji coachingu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zacząć od refleksji, dzięki której już na starcie otworzysz się na działanie. 

Przygotowałam dla Ciebie bezpłatne narzędzie, które Ci w tym pomoże. To ankieta, w której znajdują się pytania pomocne w przygotowaniu się do sesji coachingowej. Dzięki tym odpowiedziom Twój coach będzie miał istotne informacje od Ciebie, a Ty poczujesz wartość, jaką niesie za sobą autoanaliza. link do ankiety 

Coaching zmiany

 

Emocjewnaturze

Leave a Reply