Skip to main content

Czy wiesz, że kontakt z naturą może wpływać na to, jak postrzegasz samą/samego siebie? Jak natura wpływa na obraz ciała?
Przeczytaj ten artykuł, by zrozumieć, jaką natura może mieć w sobie uzdrawiającą moc!

Obraz ciała

Znasz pojęcie obrazu ciała? To umysłowa reprezentacja siebie, na którą składają się myśli i emocje – szeroko rozumiane postrzeganie swojego wyglądu.
Zbiór ocen i uczuć, jakimi darzysz własne ciało. Szacunek, aprobata, podziw, ale niestety także niechęć, wstyd, niezadowolenie. Jak myślisz, których uczuć jest w Tobie teraz więcej?

Chcesz czy nie, nieustannie oceniasz – otoczenie, ludzi, siebie. 

Pozytywny obraz ciała to ten prawidłowy, normatywny. Taki, w którym rozumiesz swoją unikalność, odrębność i jesteś w stanie dostrzec moc drzemiącą w swoim organizmie. Oddychasz, poruszasz się, możesz widzieć, słyszeć, czuć. Czy to nie cudowne?! Jesteś w stanie to docenić?

Nawet jeśli taki podziw nie przychodzi Ci z łatwością, za chwilę pokażę Ci, jak dzięki naturze możesz zacząć kształtować w sobie te pozytywne uczucia i to bez większego wysiłku! Las zrobi swoje, przekonasz się.

Negatywny obraz ciała to tak naprawdę zakrzywione, zaburzone patrzenie na siebie. Niezadowolenie ze swojego wyglądu, krytyka, trudne emocje – to mieszanka, która może mieć na Ciebie bardzo zły wpływ. 

Skutkami negatywnego obrazu ciała są mogą być:

  • niska samoocena,
  • depresja,
  • zaburzenia odżywiania,
  • wycofanie z życia towarzyskiego,
  • samotność i pogłębiona frustracja.

Jak się przed tym ustrzec? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Obraz ciała nie jest niezmienny, możesz na niego wpływać, kształtować go, pracować nad poprawą.
Właśnie o tym piszę – jak natura wpływa na obraz ciała.

jak natura wpływa na obraz ciała

Kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na obraz ciała!

Na drodze szeregu badań wyodrębniono czynniki, które poprzez kontakt z naturą pozytywnie wpływają na samoocenę i ocenę własnego wizerunku. Badania naukowe skupiają się na aspekcie fizycznym i psychicznym, ponieważ to właśnie ich wypadkowa składa się na obraz ciała.

Zobacz, jak natura wpływa na obraz ciała, jak wpływa na Ciebie.

Zdrowe ciało – regularna ekspozycja na naturalne środowisko wpływa pozytywnie na układ krążenia, wspiera regulację ciśnienia, obniża poziom hormonów stresu, zwiększa odporność, zmniejsza ryzyko chorób metabolicznych. W zdrowym ciele zdrowy duch, prawda? Jeśli Twój organizm działa sprawnie, masz grunt do tego, by dostrzec w nim piękno, dobro i wyjątkowość. Dzięki zdrowiu fizycznemu możesz budować swój pozytywny obraz ciała. 

Aktywność – towarzysząca spacerom i kąpielom leśnym, korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Ruch działa pozytywnie na Twój emocjonalny stan, a postrzeganie własnego ciała jest odzwierciedleniem kondycji psychicznej i uczuć, jakimi darzysz samą/samego siebie. Wyjdź do lasu i czerp z niego zdrowie garściami!

Regeneracja – kontakt z naturalnym środowiskiem odpręża, relaksuje. W lesie wypoczywasz, nabierasz sił. Przypomnij sobie, czy udało Ci się kiedyś wpaść na rozwiązanie jakiegoś problemu z dala od zgiełku miasta, wśród drzew? Znasz to oczyszczające uczucie? Naukowcy twierdzą, że te regeneracyjne właściwości natury działają wspierająco na obraz ciała, również po doświadczeniach, które mogły mu zagrozić. Jeśli zaczynasz myśleć o sobie źle, coś lub ktoś odciska piętno na Twoim poczuciu własnej wartości, poszukaj ukojenia w lesie. On Cię otuli, uzdrowi.

Uważność – dostęp do naturalnego środowiska to okazja na uważne przyjrzenie się nie tylko otoczeniu, ale także sobie. Jeśli Twój leśny spacer stanie się pogłębioną eksploracją zmysłów, to przy okazji doświadczysz ugruntowania w sobie i w swoim ciele, co jest pozytywnym doświadczeniem życia. Zobaczysz, jak dużo dzieje się w Twoim wnętrzu, to okazja do okazania sobie szacunku i miłości. 

Więź z naturą – to silna relacja, która pomaga Ci czerpać z otoczenia więcej i mocniej. Pielęgnowanie tego związku poprzez szukanie kontaktu i spędzanie czasu wśród przyrody da Ci okazję do dostrzeżenia siebie w naturze, a w konsekwencji, do okazywania sobie i swojemu ciału empatii i życzliwości. 

Dystans – spacerując wśród drzew, możesz oddalić się od stereotypów i narzucanych powszechnie wzorców. Zrobi się wokół Ciebie przestrzeń dla Twoich własnych przemyśleń i pozytywnych wzmocnień. Przyjdzie do Ciebie zdolność do krytycznej oceny ideałów skupionych na wyglądzie, a to uczyni okazję, by oddalić się od społecznych standardów piękna. Bez zbędnych porównań, wzmocnisz swój pozytywny obraz ciała. 

karty-cialo-moja-ziemia-kontakt-z-natura

To niesamowite, jak kontakt z naturą wpływa na obraz ciała, prawda?

Ciało jest Twoim domem, dobrym przyjacielem. Poświęcając mu uwagę, możesz dostrzec w nim więcej niż dotychczas. 

Budzisz się rano, otwierasz okno, wietrzysz sypialnię, przemywasz twarz. Starasz się zrobić coś dla siebie. Herbata, muzyka, spacer, ćwiczenia lub chwila w samotności. Bez względu na to, jaki sposób na zadbanie o siebie wybierzesz, warto przed rozpoczęciem pracy dla kogoś innego wykonać jakąś pracę dla siebie. 

Czy wykorzystasz potencjał, jaki drzemie w naturze i pozwolisz jej zadziałać na samą/samego siebie? Spróbuj otworzyć oczy szerzej, by za sprawą piękna przyrody, dostrzec piękno w sobie. 

Jak nauczyć się wykorzystywać potencjał natury do kształtowania pozytywnego obrazu ciała?

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałam! Aby wesprzeć Cię w odkrywaniu własnego potencjału i złożoności, stworzyłam karty Ciało – moja ziemia. 

Jeśli chcesz pogłębić relację z naturą i własnym ciałem,  szukasz ukojenia w leśnej atmosferze, to idealny produkt dla Ciebie.

jak natura wplywa na obraz ciala

Co znajduje się w zestawie?

  • 31 pięknych, dwustronnych kart z propozycjami aktywności na czas kąpieli leśnej, coachingu, medytacji i pracy z ciałem. 
  • E-book (wersja elektroniczna) „Ciało – moja ziemia”, z którego dowiesz się o wpływie natury na percepcję ciała oraz poznasz sposoby na wykorzystywanie kart.
  • Autorska kąpiel leśna „Ciało – moja ziemia” (pdf+ nagranie audio na wyjście do lasu).
  • Medytacja „Ciało – moja ziemia”.
  • Dedykowana wodoodporna saszetka z leśnym motywem, aby zabierać karty w teren.

Odnajdź siebie w naturze, znajdź naturę w sobie.

Iwona Karpinska

Leave a Reply