Skip to main content

Czy zdajesz sobie sprawę, że prawie 90% swojego czasu spędzasz w pomieszczeniach?  Praca, dom, odpoczynek — wszystko to może sprowadzać się do tego, że  cały dzień siedzisz w zamkniętych budynkach. Jak efektywnie pracować i wypoczywać w domu i co na ten temat mówi projektowanie biofilne (biophilic design)? 

Długie jesienne i zimowe wieczory niemal do razu przynoszą na myśl skojarzenie z leżeniem pod kocem i ciepłą herbatą. Zdecydowanie łatwiej wybrać taki sposób na spędzenie czasu niż spacer w deszczowe, zimne popołudnie, prawda? Te prostsze wybory skutkują jednak zanikiem relacji człowieka z naturą, tak potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, do prawidłowego funkcjonowania całego Twojego ciała.

Dlaczego potrzebnej?

Badania wskazują, że ekspozycja na naturę obniża poziom stresu, ciśnienia krwi, przynosi ulgę w bólu oraz poprawia koncentrację i samopoczucie. Po prostu nas uzdrawia!

Dlatego w opozycji do zamknięcia ludzi w budynkach i przestrzeni miejskiej, w których króluje beton, technologia i stres, silny staje się trend powrotu do natury. Urban jungle, projektowanie zrównoważone, a teraz biofilic desing – projektowanie biofilne – mają przywrócić człowiekowi kontakt z naturą.

Biofilia, czyli miłość do żywego

Biofilia to idea, która zakłada, że człowiek ma wrodzoną skłonność do łączenia się z naturą. Termin „biofilia” ukuł niemiecki psychoanalityk, Erich Fromm, już w latach 70. ubiegłego wieku. Dekadę później spopularyzował go amerykański biolog, Edward O. Wilson. Obaj naukowcy uważali, że w genach człowieka zapisana jest potrzeba obcowania z naturalnymi siłami przyrody w większym stopniu, niż z tymi wytworzonymi przez niego samego.

To biofilia właśnie stała się filarem projektowania biofilnego. Dąży ona do tworzenia przestrzeni, budynków i pomieszczeń tak, aby odwołując się do bliskości z naturą, stanowiły sprzyjające naszemu zdrowiu, rozwojowi i samopoczuciu środowisko. Jak zastosować w praktyce projektowanie biofilne?

Trzy ramy projektowania biofilnego

Biofilic design kładzie nacisk na pogłębienie więzi z naturą w trzech obszarach:

bezpośredniego doświadczenia natury, czyli realnego kontaktu z roślinami, zwierzętami, naturalnym światłem, powietrzem, wodą, a nawet pogodą,

pośredniego doświadczenia natury, to znaczy wplatania w otoczenie elementów reprezentujących przyrodę za pomocą naturalnych materiałów, faktur, kolorów, np. drewnianych mebli, wełnianych tkanin, obrazów i dzieł sztuki,

doświadczenia przestrzeni i miejsca, czyli do takiego tworzenia przestrzeni, które pobudza do działania, dodaje energii lub relaksuje, poprzez zorganizowaną mobilność, oznakowanie przestrzeni, połączone z perspektywą i schronieniem.

Jak zaprojektować swoje otoczenie według zasad projektowania biofilnego? Przyjrzyj się miejscom, w których najczęściej przebywasz. Czy wiesz, że Twoje biurko, kącik do odpoczynku, a nawet kuchnia czy łazienka mogą stać się przyjaznym i kojącym Cię środowiskiem? Niewielkim wysiłkiem możesz sprawić, że Twoje otoczenie będzie miało na Ciebie uzdrawiający wpływ, po prostu otwórz je na naturę!

Jak efektywnie pracować

Jak Ty możesz wykorzystać zasady biofilic design w swojej prywatnej przestrzeni?

Przykładami projektów biofilnych w przestrzeni miejskiej jest np. siedziba Shenzhen Rural Commercial Bank w Chinach czy Gaj Superdrzew w Singapurze. W bliskim sąsiedztwie możemy napotkać zielone dachy, czyli pokrycia dachowe umożliwiające uprawę roślin. A w mieszkaniu? Zasady projektowania biofilnego możesz wykorzystać, organizując przestrzeń domową – do pracy lub wypoczynku. Jak? Zapisz się do newslettera, a otrzymasz krótki pdf. Zznajdziesz w nim:

  • zasady projektowania biofilnego na miarę każdego domu, miejsca, mieszkania
  • kilka aplikacji, które mogą pomóc w kontakcie z naturą
  • proste zaproszenia na pogłębienie więzi z naturą.

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ – TUTAJ – i otrzymuj co miesiąc praktyczne wskazówki do pracy z ciałem i przekonaniami przez ruch i naturę.

Biofilia dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Stosując zasady projektowania biofilnego, możesz zadbać o zdrowie, poziom satysfakcji i wydajności. Dzieci łatwiej przyswajają wiedzę, ucząc się przy świetle dziennym. Pacjenci, którzy mają kontakt z naturą, szybciej wracają do zdrowia. Pracownicy otoczeni w biurze roślinami mają lepszą koncentrację i niższy poziom stresu.

Urządzenie swojej przestrzeni z myślą o naturze przyniesie Ci szereg korzyści fizycznych, psychicznych i behawioralnych. Wystarczy tylko, że rozejrzysz się dookoła i wprowadzisz drobne zmiany na lepsze. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie natury na Twoje życie i zdrowie? Zapisz się na kurs trener więzi z naturą. 

Emocjewnaturze

Leave a Reply