Czy zdajesz sobie sprawę, że prawie 90% swojego czasu spędzasz w pomieszczeniach? Praca, dom, odpoczynek — wszystko to może sprowadzać się do tego, że cały dzień siedzisz w zamkniętych budynkach. Jak efektywnie pracować i wypoczywać w domu i co na ten temat mówi projektowanie biofilne (biophilic design)?
Długie jesienne i zimowe wieczory niemal do razu przynoszą na myśl skojarzenie z leżeniem pod kocem i ciepłą herbatą. Zdecydowanie łatwiej wybrać taki sposób na spędzenie czasu niż spacer w deszczowe, zimne popołudnie, prawda? Te prostsze wybory skutkują jednak zanikiem relacji człowieka z naturą, tak potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, do prawidłowego funkcjonowania całego Twojego ciała.
Dlaczego potrzebnej?
Badania wskazują, że ekspozycja na naturę obniża poziom stresu, ciśnienia krwi, przynosi ulgę w bólu oraz poprawia koncentrację i samopoczucie. Po prostu nas uzdrawia!
Dlatego w opozycji do zamknięcia ludzi w budynkach i przestrzeni miejskiej, w których króluje beton, technologia i stres, silny staje się trend powrotu do natury. Urban jungle, projektowanie zrównoważone, a teraz biofilic desing – projektowanie biofilne – mają przywrócić człowiekowi kontakt z naturą.
Biofilia, czyli miłość do żywego
Biofilia to idea, która zakłada, że człowiek ma wrodzoną skłonność do łączenia się z naturą. Termin „biofilia” ukuł niemiecki psychoanalityk, Erich Fromm, już w latach 70. ubiegłego wieku. Dekadę później spopularyzował go amerykański biolog, Edward O. Wilson. Obaj naukowcy uważali, że w genach człowieka zapisana jest potrzeba obcowania z naturalnymi siłami przyrody w większym stopniu, niż z tymi wytworzonymi przez niego samego.
To biofilia właśnie stała się filarem projektowania biofilnego. Dąży ona do tworzenia przestrzeni, budynków i pomieszczeń tak, aby odwołując się do bliskości z naturą, stanowiły sprzyjające naszemu zdrowiu, rozwojowi i samopoczuciu środowisko. Jak zastosować w praktyce projektowanie biofilne?
Trzy ramy projektowania biofilnego
Biofilic design kładzie nacisk na pogłębienie więzi z naturą w trzech obszarach:
– bezpośredniego doświadczenia natury, czyli realnego kontaktu z roślinami, zwierzętami, naturalnym światłem, powietrzem, wodą, a nawet pogodą,
– pośredniego doświadczenia natury, to znaczy wplatania w otoczenie elementów reprezentujących przyrodę za pomocą naturalnych materiałów, faktur, kolorów, np. drewnianych mebli, wełnianych tkanin, obrazów i dzieł sztuki,
– doświadczenia przestrzeni i miejsca, czyli do takiego tworzenia przestrzeni, które pobudza do działania, dodaje energii lub relaksuje, poprzez zorganizowaną mobilność, oznakowanie przestrzeni, połączone z perspektywą i schronieniem.
Jak zaprojektować swoje otoczenie według zasad projektowania biofilnego? Przyjrzyj się miejscom, w których najczęściej przebywasz. Czy wiesz, że Twoje biurko, kącik do odpoczynku, a nawet kuchnia czy łazienka mogą stać się przyjaznym i kojącym Cię środowiskiem? Niewielkim wysiłkiem możesz sprawić, że Twoje otoczenie będzie miało na Ciebie uzdrawiający wpływ, po prostu otwórz je na naturę!
Jak Ty możesz wykorzystać zasady biofilic design w swojej prywatnej przestrzeni?
Przykładami projektów biofilnych w przestrzeni miejskiej jest np. siedziba Shenzhen Rural Commercial Bank w Chinach czy Gaj Superdrzew w Singapurze. W bliskim sąsiedztwie możemy napotkać zielone dachy, czyli pokrycia dachowe umożliwiające uprawę roślin. A w mieszkaniu? Zasady projektowania biofilnego możesz wykorzystać, organizując przestrzeń domową – do pracy lub wypoczynku. Jak? Zapisz się do newslettera, a otrzymasz krótki pdf. Zznajdziesz w nim:
- zasady projektowania biofilnego na miarę każdego domu, miejsca, mieszkania
- kilka aplikacji, które mogą pomóc w kontakcie z naturą
- proste zaproszenia na pogłębienie więzi z naturą.
ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ – TUTAJ – i otrzymuj co miesiąc praktyczne wskazówki do pracy z ciałem i przekonaniami przez ruch i naturę.
Biofilia dla zdrowia i dobrego samopoczucia
Stosując zasady projektowania biofilnego, możesz zadbać o zdrowie, poziom satysfakcji i wydajności. Dzieci łatwiej przyswajają wiedzę, ucząc się przy świetle dziennym. Pacjenci, którzy mają kontakt z naturą, szybciej wracają do zdrowia. Pracownicy otoczeni w biurze roślinami mają lepszą koncentrację i niższy poziom stresu.
Urządzenie swojej przestrzeni z myślą o naturze przyniesie Ci szereg korzyści fizycznych, psychicznych i behawioralnych. Wystarczy tylko, że rozejrzysz się dookoła i wprowadzisz drobne zmiany na lepsze.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie natury na Twoje życie i zdrowie? Zapisz się na kurs trener więzi z naturą.