Skip to main content

Kiedy myślisz o zmianie – co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy? Przeprowadzka i nowa szkoła w dzieciństwie? A może zmiana pracy? Zawodu? Koniec lub początek relacji? Postanowienie zdrowego odżywiania?

Każdy z nas doświadczył kiedyś zmiany. Dla jednego to mogły być życiowe zawirowania, które sprawiły, że myśli i czuje inaczej niż przedtem. Dla drugiego to nowe nawyki, styl życia, dieta. Choć z pozoru wydają się tak od siebie odległe, łączy je jedno – proces, przez który trzeba było (lub trzeba będzie) przejść. 

Jak przygotować się do zmian?

W zależności od tego, co dzieje się w Twoim życiu – zmiany, mogą dokonywać się zarówno z Twojej woli, jak i niezależnie od niej, ze względu na okoliczności.

W pierwszej sytuacji proces ten wydaje się być nieco bardziej komfortowy. Marzysz o realizacji na płaszczyźnie zawodowej? Chcesz zmienić pracę? Analizujesz, badasz rynek, szukasz możliwych rozwiązań. Następuje etap kolekcjonowania pragnień, a po nim – ten trudniejszy, decyzja. 

Czasem przychodzi z dnia na dzień, innym razem pod wpływem impulsu, bodźca. To może być nagły przypływ sił lub przelanie czary goryczy u dotychczasowego pracodawcy. 

Do zmian, których zamiar wprowadzenia kiełkuje w Tobie od jakiegoś czasu możesz dojrzewać, nabierać pewności, ale nie zawsze dochodzi do realizacji planu. Dlaczego? 

Jesteśmy tylko (i aż!) ludźmi. Mamy naturalną skłonność do strachu przed wychodzeniem ze swojej strefy komfortu. A taka zmiana, zdecydowanie jest jej przekroczeniem. 

Co, kiedy potrzebuję zmian, ale boję się wprowadzić je w życie?

W takiej sytuacji idealnie sprawdza się praca z coachem! Coach to Twój osobisty trener, przyjaciel, sprzymierzeniec, który wspiera Cię w procesie zmian. Od wykiełkowania potrzeby, przez nazwanie celu, a następnie przygotowanie planu i przejście przez proces, który sprawi, że staniesz w miejscu, w którym chcesz się znaleźć. 

Coach pomaga w zdefiniowaniu potrzeb oraz nazwaniu przeszkód, jakie możesz napotkać na swojej drodze, by następnie pomóc Ci wypracować sposoby na ich pokonanie. Dzięki narzędziom coachingowym możesz nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem (który przecież jest naturalnym towarzyszem, gdy stajemy w nowej sytuacji). 

Dzięki spotkaniom z coachem możesz opracować strategię na osiągnięcie celu – plan działania będzie gotowy, a Ty z większą pewnością siebie i odwagą wkroczysz w nowe okoliczności. O wiele bezpieczniej jest iść w nieznane z mapą, prawda? 

Jak wygląda coaching zmiany?

Coaching zmiany to proces, który polega na rozmowie, analizie oraz odpowiednim dobieraniu technik i narzędzi, by dostarczyć Ci regularnych zastrzyków sił, wiary w siebie i motywacji do działania.

Współpraca z coachem umożliwia skuteczne określenie priorytetów i podejmowanie decyzji. Dzięki sesjom coachingowym poczujesz moc i przestrzeń do podjęcia decyzji w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Dodaj do tego też szczyptę ekscytacji, wszak kto nie czeka na efekty, jeśli można się będzie nimi pochwalić na kolejnym spotkaniu? Przepis na sukces gotowy!

Jak wygląda coaching zmiany? Składa się z etapów, które pomagają lepiej poznać siebie, a następnie utrzymać koncentrację i świadomie przejść przez proces zmiany. Te etapy to:

  • określenie celów,
  • identyfikacja możliwych do napotkania trudności i znalezienie sposobów na ich przezwyciężenie,
  • przygotowanie strategii i planu działania,
  • znalezienie i wyeksponowanie drzemiącej w Tobie siły, motywacji i chęci do wprowadzenia zmian,
  • realizowanie założonych celów i konsekwentne przechodzenie przez proces zmiany,
  • analiza postępów,
  • spełnienie i komfort bycia w nowej sytuacji.

Zmiany życiowe niezależne ode mnie, jak sobie z nimi poradzić?

Nie wszystkie zmiany, jakie następują w życiu następują z naszej woli. Na ścieżce zawodowej wielu osobom przytrafiają się redukcja etatów i idące za tym zwolnienia. Prywatnie – zawirowania zdrowotne, emocjonalne, rodzinne – przez nie jesteśmy często zmuszani postawić wszystko na jedną kartę. Wyprowadzić się, zmienić tryb życia, zrezygnować z niektórych relacji. 

W takich sytuacjach przydaje się wsparcie osoby, która potrafi na to spojrzeć z innej perspektywy, otworzy przed Tobą okno na świat i pomoże dostrzec dla Ciebie szanse wynikające z nowej sytuacji. 

Jeśli napotykasz trudności, nie zamykaj się z nimi sam/a. Pozwól sobie pomóc, w partnerskiej i nastawionej na postępy relacji z coachem uda Ci się wymagające dla Ciebie okoliczności zamienić w pole do realizacji planów, a napotykane trudności zamienić w okazje do wykorzystania.

Kiedy przyda mi się coaching zmiany?

Jeśli w Twoim życiu następuje, nastąpi lub chcesz, żeby nastąpiła jakakolwiek zmiana! Bez względu na to, czy to osobiste, czy zawodowe kwestie – wsparcie coacha w tym trudnym procesie jest nieocenione i potrafi być prawdziwym zastrzykiem energii. 

To może być nowe stanowisko, miejsce pracy, życiowe zawirowania, potrzeba konsekwentnego wprowadzenia zdrowych, służących Ci nawyków. 

Wprowadź w swoje życie pewność siebie, dostrzeż swoje potrzeby i w zgodzie ze sobą zbuduj swoją codzienność tak, by zaczynać każdy dzień z ekscytacją.

Jesteś zainteresowana/y coachingiem zmiany?

Jestem trenerem, coachem, instruktorką kąpieli leśnych. Całe życie pracuję z ludźmi, by wspierać ich rozwój, patrzeć, jak nabierają sił. 

Jeśli zastanawiasz się, czy coaching to forma wsparcia dla Ciebie, skorzystaj z mojej oferty lub umów się na bezpłatną konsultację, podczas której z przyjemnością poznam Twoją historię, potrzeby i powiem Ci, jak możemy wspólnie popracować nad Twoim spełnieniem 🙂

SKORZYSTAJ Z OFERTY

Emocjewnaturze

Leave a Reply